ستارگان شنا

جان تراجن

جان تراجن John Trudgen در سال ۱۸۵۲ در شهر لندن به دنیا آمد. در سن یازده سالگی همراه با خانواده خود به بوینوس آیرس نقل مکان کرد و در آنجا با تکنیک شنای بومیان آمریکای جنوبی آشنا شد و آن را آموخت.

در سال ۱۸۶۸ به انگلستان بازگشت و در سال ۱۸۷۳ در حالی که تا آن زمان تنها شناهای قورباغه ابتدایی و شنای پهلو رواج داشت با اجرای سبک جدیدی از شنا و کسب عنوان نخست در ماده ۱۶۰ یارد، موجب شگفتی شد. او در سال ۱۸۷۵ با استفاده از این تکنیک بعنوان عضو باشگاه اتحاد لندن¹ به یک عنوان قهرمانی در ماده شنای صد یارد، با رکورد یک دقیقه و ۱۶ ثانیه، دست یافت.

وی بدلیل معرفی تکنیک نوین و مبتکرانه در عصر خویش بصورت شکل اولیه شنای کرال با حرکات متناوب دست ها همراه با نوعی حرکت پا مشابه با پای شنای قورباغه، در تالار جهانی مشاهیر شنا² جای گرفته است.

روش تراجن، در زمان خود بهترین روش برای شنای سرعتی در مسافت های کوتاه بود. این روش بعدها در دهه ۱۸۹۰ فراگیر شد و شکل دیگری از آن با حرکات دست موسوم به کرال جفتی بهمراه پای قیچی (مشابه پای شنای پهلو) مرسوم گشت که این روش نیز به روش تراجن منسوب شد. روش شنای کرال سینه به سبک تراجن بعدها بعنوان زیربنای شنای کرال سینه کنونی توسعه یافت و راهی را بسوی پیشرفت شناهای رقابتی گشود.

جان تراجن با بازگرداندن یک روش باستانی شنا از طریق آموختن آن از بومیان به مردم انگلستان، اروپا و سایر نقاط دنیا سهم بزرگی در پیشرفت ورزش شنا ایفاء نمود و معرفی این تکنیک (Trudgen Stroke) نقطه ی عطفی در آغاز شنای مدرن محسوب می شود. تراجن در سال ۱۹۰۲ در گذشت.

 

منبع دهی:

ستارگان شنا – جان تراجن (خرداد ۱۳۹۷) وبگاه پارس شنا: parsnanet.ir/swimmingstars-johntrudgen


منابع مورد استفاده:

Carlile, F. (1963). A History Of Crawl Stroke Techniques To The 1960s: An Australian Perspective: Section 1(pp. 126-188). London, England: Pelham

The International Swimming Hall of Fame: https://www.ishof.org/john-trudgen-(gbr).html

https://web.archive.org/web/20131230233653/http://www.ishof.org/Honorees/74/74jtrudgen.html


پانویس

¹the Alliance Swimming Club of London

²The International Swimming Hall of Fame (ISHOF)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *