ستارگان شنا

چارلز دانیلز

چارلز دانیلز Charles Daniels در سال ۱۸۸۵ در دیتون اوهایو، ایالات متحده آمریکا متولد شد. او فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۹۰۳ با تیم شنای باشگاه ورزشی نیویورک¹ آغاز نمود و در دوران ورزشی خود رکوردهای متعددی را به جای گذاشت.

درخشش در المپیک ۱۹۰۴

دانیلز در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس حاضر بود و در مواد ۲۲۰ و ۴۴۰ یارد شنای آزاد و همچنین ماده تیمی ۴ در ۵۰ متر آزاد صاحب نشان قهرمانی شد. بدین ترتیب وی نخستین شناگری بود که موفق به کسب ۳ عنوان قهرمانی در یک دوره از مسابقات المپیک گردید. او در این دوره از رقابت ها به یک مدال نقره در ماده ۱۰۰ یارد آزاد و یک نشان برنز در ۵۰ یارد آزاد نیز دست یافت.

جارلز دانیلز در المپیک چند رشته ای ۱۹۰۶ نیز در ماده ۱۰۰ متر کرال سینه به نشان طلا دست یافت که مدال های این دوره از مسابقات امروزه جزء مدال های رسمی المپیک در نظر گرفته نمی شوند.

المپیک ۱۹۰۸

دانیلز در مسابقات المپیک ۱۹۰۸ لندن شرکت جست و صاحب یک نشان طلا در ماده ۱۰۰ متر آزاد گردید. وی در این دوره از مسابقات در ماده ۴ در ۲۰۰ متر آزاد نیز به یک مدال برنز نائل آمد.

وی در مجموع ۴ مدال طلا، یک نقره و دو برنز را طی ۲ دوره حضور خود در مسابقات المپیک بدست آورد.

ابداع سبک کرال آمریکایی

به جز کسب مدال های رنگارنگ در بازی های المپیک، دانیلز به عنوان یک شناگر مبتکر و بزرگ در تاریخ شنا و ابداع کننده سبک کرال آمریکایی² نیز شناخته می شود. وی با ایجاد تغییراتی در شنای کرال استرالیایی حرکت کامل پاها با ریتم ۶ ضربه ای در هر سیکل حرکت دستان را به کار برد و این سبک تبدیل به روش رایج شنای کرال سینه گردید.

چارلز دانیلز در سال ۱۹۱۱ با دنیای حرفه ای شنا خداحافظی کرد. وی در سال ۱۹۷۳ در سن ۸۸ سالگی گذشت.

 

 

منبع دهی:

ستارگان شنا، چارلز دانیلز (آبان ۹۷) وبگاه پارس شنا: parsnanet.ir/swimmingstars-charlesdaniels

 

پانویس

¹New York Athletic Club

²American Crawl

 

منابع مورد استفاده

buffalosportshallfame.com/member/charles-daniels

https://upclosed.com/people/charles-daniels

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *