سیاره آبی

منافع شنا

ورزش شنا فعالیتی است که کل بدن را به تحرک واداشته و در برابر مقاومت یکنواختی از سوی آب قرار می دهد. این ورزش برای تمام سنین، مرد و زن، مناسب بوده و فشار اندکی را به مفاصل، استخوان و تاندون ها، به دلیل شرایط جاذبه کمتر نسبت به فعالیت های صورت گرفته در خشکی، وارد می سازد.

یکی از ویژگی های مفید ورزش شنا کمک به بهبود هماهنگی و تعادل بدن و ارتقاء وضعیت بدنی است. هر یک از انواع شنا (کرال سینه، پشت، قورباغه، پروانه و ..) که برای فعالیت شنا انتخاب شود کل بدن (بالاتنه و عضلات میانی، پایین تنه) را به فعالیت وا می دارد.

تنفس خاص فرد در حین شناکردن (تخلیه هوای ریه در آب) نسبت به شرایط خشکی می تواند منجر به تحریک بیشتر و تقویت عضلات تنفسی گردد.

برتری در مصرف کالری

یک فرد با وزن حدود ۷۲ کیلوگرم به ازای هر ساعت شناکردن ملایم در طول استخر قادر است بیش از چهارصد کالری انرژی مصرف کند، در حالیکه کالری مصرفی همین فرد پس از یک ساعت پیاده روی با سرعت پنج و نیم کیلومتر در ساعت در حدود ۳۰۰ کالری است.

یک فرد با وزن حدود ۹۰ کیلوگرم ممکن است بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ کالری را به ازای هر ساعت شنای ملایم تا متوسط مصرف کند، این عدد برای یک فرد حدود ۱۱۰ کیلویی می تواند بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ کالری باشد.

مزیت های خاص

وقتی ما به سایر فعالیت های هوازی نظیر دو و دوچرخه سواری می پردازیم فشار اصلی فعالیت بر روی اندام ها و عضلات پایین تنه می باشد اما در ورزش شنا محیط آب و شکل پیشروی در آن بر اساس انواع شناهای رایج، شرایطی را فراهم می سازد که نیاز به فعالیت همزمان عضلات بالاتنه وجود دارد و این یک برتری آشکار و خاص ورزش شنا نسبت به فعالیت های مشابه هوازی در خشکی تلقی می گردد. همچنین حالت افقی بدن در حین شناکردن باعث می گردد تا عضلات پشت در حالت کشیدگی مناسبی قرار داشته و بر خلاف آنچه در ورزشهایی مثل دوچرخه سواری یا دوهای استقامت دیده می شود (تمایل بالاتنه در خم شدن به جلو) فشار نامناسب کمتری به پشت وارد می گردد.

درمان بی خوابی

بی خوابی Insomnia یک مشکل رایج در میان افراد بزرگسال می باشد. تحقیقات ثابت کرده اند که فعالیت شنا می تواند در بهبود پدیده بی خوابی موثر باشد.

 

منابع مورد استفاده

Why swimming is so good for you? – time.com

What are the top 12 benefits of swimming – healthline.com

Swimming – health benefits – betterhealth.vic.gov.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *