شنا در بازی های المپیک

۱۹۳۶ برلین

مسابقات شنای المپیک ۱۹۳۶ در ۶ ماده در بخش مردان و ۵ ماده در بخش بانوان از ۸ تا ۱۵ آگوست با شرکت ۲۴۸ شناگر از ۲۹ کشور جهان، در شهر برلین آلمان برگزار شد.

این دوره از بازی ها بدلیل ظهور نظام نازیسم در آلمان از حساسیت سیاسی بسیاری برخوردار بود. این آخرین دوره مسابقات المپیک پیش از جنگ جهانی دوم بود.

این دوره از رقابت ها شاهد ادامه برتری شناگران ژاپنی در بخش مردان بود. طوریکه آنها برای دومین بار تیم ژاپن را در مجموع بازی ها بر سکوی نخست المپیک نشاندند.

بخش مردان

در ماده ۱۰۰ متر شنای آزاد، فرنس چیک از کشور مجارستان با پیشی گرفتن از شناگر ژاپنی ماسانوری یوسا، مدال طلا را بر گردن آویخت.

در ماده ۴۰۰ متر شنای آزاد، جک مدیکا شناگر آمریکایی با پشت سر گذاشتن دو شناگر از کشور ژاپن بر سکوی نخست ایستاد.

در ماده ۱۵۰۰ متر شنای آزاد، نوبورو ترادا از ژاپن با پیشی جستن از جک مدیکای آمریکایی به نشان طلا دست یافت.

در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت آدولف کیفر¹ شناگر  صاحب سبک و سرشناس ایالات متحده آمریکا به عنوان قهرمانی رسید.

در ماده ۲۰۰ متر قورباغه، تتسو هامورو با غلبه بر شناگری از کشور میزبان (آلمان) مقام نخست را از آن خود کرد.

در ماده ۴ در ۲۰۰ متر آزاد، تیم ژاپن (شامل شیگئو آرای، شیگئو سوگیورا، ماساهارو تاگوچی و ماسانوری یوسا) برای دومین بار پیاپی با غلبه بر تیم ایالات متحده آمریکا به عنوان قهرمانی دست یافت.

بخش بانوان

نکته جالب توجه در این دوره از رقابت ها و در بخش بانوان غلبه بی گفتگوی شناگران هلندی و پایان دادن به سلطه شنای بانوان آمریکا در المپیک بود. این برتری نه تنها ۴ مدال طلا برای بانوان هلندی به ارمغان آورد بلکه موجب شد تا کشور هلند پس از ژاپن به عنوان دومین تیم موفق المپیک محسوب شده و جایگاه شنای ایالات متحده در بازی های المپیک را به یک پله پایین تر منتقل کند.

در ماده ۱۰۰ متر آزاد، ری ماستن بروک² از کشور هلند به عنوان قهرمانی دست یافت.

در ماده ۴۰۰ متر آزاد نیز ری ماستن بروک هلندی نشان طلا را بر گردن آویخت.

در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت، نیدا سنف از کشور هلند با پیشی گرفتن از هموطن خود، ری ماستن بروک به مقام نخست رسید.

در ماده ۲۰۰ متر قورباغه، هیده کو مائه هاتا شناگر ژاپنی و برنده مدال نقره این ماده در المپیک لس آنجلس با غلبه بر شناگرانی از آلمان و دانمارک فاتح سکوی نخست شد.

در ماده ۴ در ۱۰۰ متر آزاد، بانوان شایسته هلندی با پشت سر گذاشتن تیم میزبان (آلمان) و تیم ایالات متحده به عنوان قهرمانی این ماده دست یافتند. تیم بانوان هلند شامل ری ماستن بروک، ویلی دن اودن، جوپی سلباخ و تینی واگنر  بود.

هندریکا (ری) ماستن بروک، بانوی شناگر هلندی با کسب ۳ نشان طلا و یک نشان برنز، موفق ترین شناگر حاضر در این دوره از رقابت ها بود.

رده بندی

 تیم ژاپن همچون دوره گذشته و این بار با کسب ۴ مدال طلا، ۲ مدال نقره و ۵ مدال برنز موفق ترین تیم حاضر در رقابت های شنای المپیک ۱۹۳۶ در برلین بود. هلند با فاصله کمی و با ۴ مدال طلا و یک نقره در رتبه دوم جای گرفت. ایالات متحده با کسب تنها دو نشان طلا و همچنین ۳ نشان نقره و ۳ مدال برنز در جایگاه سوم قرار گرفت.

تصویر) مراسم اهدای مدال ماده ۱۰۰ متر آزاد بانوان در المپیک ۱۹۳۶ برلین – ری ماستن بروک بهترین شناگر این دوره در جایگاه نخست ایستاده است (نفر وسط)، شناگر آلمانی، گیسلا آرنت (نفر سوم) در حال اجرای سلام نازی می باشد.


پانویس

¹Adolph Kiefer

²Rie Mastenbroek


مطالعه بیشتر

۱   ۲   ۳


دوره های پیشین

شنا در المپیک ۱۹۳۲ لس آنجلس

شنا در المپیک ۱۹۲۸ آمستردام

شنا در المپیک ۱۹۲۴ پاریس

شنا در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ

شنا در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم

شنا در المپیک ۱۹۰۸ لندن

شنا در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس

شنا در المپیک ۱۹۰۰ پاریس

شنا در المپیک ۱۸۹۶ آتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *