شنا در بازی های المپیک

 

۱۹۳۲ لس آنجلس

برتری ژاپن در خاک آمریکا

رقابت های شنای المپیک ۱۹۳۲ در ۶ ماده رقابتی مردان و ۵ ماده رقابتی بانوان از ۶ تا ۱۳ آگوست با شرکت ۱۲۸ شناگر از ۲۰ کشور جهان در شهر لس آنجلس ایالات متحده آمریکا به انجام رسید.

مواد رقابتی مردان

در ماده ۱۰۰ متر شنای آزاد  یاسوجی میازاکی¹ از کشور ژاپن بر سکوی نخست ایستاد و هموطن وی تاتسوگو کاواایشی به عنوان دوم دست یافت.

در ماده ۴۰۰ متر شنای آزاد باستر کراب از ایالات متحده به عنوان قهرمانی رسید

در ماده ۱۵۰۰ متر شنای آزاد کازو کیتامورا از ژاپن و هموطن وی شوزو ماکینو به ترتیب عناوین اول و دوم این ماده را به خود اختصاص دادند.

قهرمانی ماسایی کیوکاوا در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت و تکرار قهرمانی یوشیوکی تسوروتا در ماده ۲۰۰ متر شنای قورباغه نشان از برتری کامل شناگران ژاپنی در این دوره از رقابت ها و در بخش مردان بود. طوریکه در این دو ماده ژاپنی ها صاحب ۵ مدال شدند.

با پیروزی ژاپن بر آمریکا در شنای ۴ در ۲۰۰ متر امدادی و در خاک آمریکا، شناگران ژاپنی سلطه ایالات متحده در شنای المپیک را از میان بردند. تیم ژاپن در این ماده شامل یاسوجی میازاکی، هیساکیچی تویودا، تاکاشی یوکویاما و ماسانوری یوسا بود. این پیروزی برای ژاپن بسیار ارزشمند بود زیرا در مجموع رقابت ها از نظر کسب مدال طلا با ایالات متحده به برابری رسید و بدلیل کسب نشان نقره بیشتر در جایگاه نخست شنای المپیک قرار گرفته و این کشور را در خانه خود در رتبه دوم جای داد.

مواد رقابتی بانوان

در مواد رقابتی بانوان همچنان شناگران ایالات متحده موفق تر از سایر کشور ها عمل کردند.

در ماده ۱۰۰ متر شنای آزاد هلن مدیسون² از ایالات متحده عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

در ماده ۴۰۰ متر شنای آزاد نیز هلن مدیسون از ایالات متحده به عنوان نخست رسید.

در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت، الینور هولم از ایالات متحده با پشت سر گذاشتن شناگرانی از استرالیا و بریتانیا به مقام نخست دست یافت.

در ماده ۲۰۰ متر قورباغه کلر دنیس از استرالیا با غلبه بر هیده کو مائه هاتا از ژاپن صاحب نشان طلا شد.

در ماده ۴ در ۱۰۰ متر آزاد، تیم ایالات متحده (شامل هلن جونز، هلن مدیسون، ژوزفین مک کین و الینور ساویل) با برتری جستن از تیم بانوان هلند و بریتانیا بر سکوی نخست ایستاد.

هلن مدیسون شناگر آمریکایی با کسب ۳ نشان طلا، موفق ترین شناگر این دوره از بازی ها بود.

رده بندی

در مجموع تیم ژاپن با کسب ۵ مدال طلا  و ۶ مدال نقره در این رقابت ها موفق ترین تیم حاضر در این دوره بود. بدین ترتیب ژاپن به سلطه ایالات متحده در شنای المپیک برای دو دوره متوالی از بازی ها و تا پایان جنگ دوم جهانی (المپیک ۱۹۴۸ لندن) پایان داد. ایالات متحده آمریکا با کسب ۵ مدال طلا و ۲ مدال نقره در رتبه دوم قرار گرفت. استرالیا با یک مدال طلا در رتبه سوم قرار گرفت.

 

پانویس

¹Yasuji Miyazaki    –   ²Helene Madison

 

مطالعه بیشتر  ۱   ۲   ۳

 

دوره های پیشین

شنا در المپیک ۱۹۲۸ آمستردام

شنا در المپیک ۱۹۲۴ پاریس

شنا در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ

شنا در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم

شنا در المپیک ۱۹۰۸ لندن

شنا در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس

شنا در المپیک ۱۹۰۰ پاریس

شنا در المپیک ۱۸۹۶ آتن

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *