شنا در بازی های المپیک

۱۹۲۴ پاریس

مسابقات شنای المپیک ۱۹۲۴ پاریس از ۱۳ تا ۲۰ ژولای در ۱۱ ماده (۶ ماده مردان و ۵ ماده زنان) با شرکت ۱۶۹ شرکت کننده از ۲۳ کشور دنیا برگزار گردید.

درخشش جانی ویسمولر

در ماده ۱۰۰ متر شنای آزاد مردان، شناگر آمریکایی، جانی ویسمولر¹ که در سال ۱۹۲۲ بعنوان اولین شناگر تاریخ ماده ۱۰۰ متر شنای کرال سینه را زیر یک دقیقه شنا کرد، با ثبت رکورد جدید المپیک با زمان ۵۹ ثانیه به عنوان قهرمانی این ماده دست یافت. دوک کاهاناموکو هموطن وی و دارنده مدال طلای این ماده در دو المپیک ۱۹۱۲ و ۱۹۲۰ در سن ۳۴ سالگی به مقام دوم این ماده دست یافت. ویسمولر ۲۰ ساله در ماده ۴۰۰ متر آزاد نیز با غلبه بر شناگرانی از سوئد و استرالیا صاحب مدال طلا شد. کسب مدال طلای دیگری همراه با تیم ایالات متحده در ماده ۴ در ۲۰۰ متر آزاد موجب شد تا وی با کسب ۳ نشان طلا به عنوان موفق ترین شناگر این دوره از رقابت ها شناخته شود.

سایر مواد مردان

در ۱۵۰۰ متر آزاد مردان، بوی چارلتون از استرالیا به عنوان نخست دست یافت. در این ماده آرنه بورگ از سوئد به مدال نقره رسید.

در ۱۰۰ متر کرال پشت مردان، وارن کیلوها از ایالات متحده صاحب عنوان قهرمانی شد.

در ۲۰۰ متر شنای قورباغه مردان، رابرت (باب) اسکلتون از ایالات متحده به نشان طلا دست یافت.

در ماده ۴ در ۲۰۰ متر شنای آزاد تیمی، ایالات متحده آمریکا (شامل جانی ویسمولر، رالف بره یر، هری گلانسی، دیک هاول و والی اوکونور) به مقام نخست رسید و تیم های استرالیا و سوئد دوم و سوم شدند.

مواد شنای بانوان

رقابت های شنای زنان، حتی به میزان بیشتری نسبت به شنای مردان در سیطره موفقیت های تیم ایالات متحده آمریکا قرار گرفت که نتایچ آن از این قرار بود:

ماده ۱۰۰ متر آزاد: اتل لاکی² از ایالات متحده به عنوان نخست دست یافت.

ماده ۴۰۰ متر آزاد: مارتا نورلیوس شناگر سوئدی الاصل تیم ایالات متحده صاحب نشان طلا شد.

ماده ۱۰۰ متر کرال پشت: سیبل باوئر از ایالات متحده به مقام نخست رسید.

ماده ۲۰۰ متر قورباغه: لوسی مورتون از استرالیا صاحب مدال طلا شد.

ماده ۴ در ۱۰۰ متر شنای امدادی (تیمی): تیم ایالات متحده آمریکا (شامل: اتل لاکی، گرترود ادرل، یوفرازیا دانلی و ماریچن وسلاو) به مقام قهرمانی دست یافت. تیم های بریتانیا و سوئد به عناوین دوم و سوم دست یافتند.

اتل لاکی از ایالات متحده موفق ترین بانوی حاضر در این رقابت ها با کسب دو نشان طلا بود.

رده بندی کشورها

در مجموع تیم ایالات متحده آمریکا به مربی گری بیل بچراک³، صاحب ۹ نشان طلا از مجموع ۱۱ مدال طلای توزیع شده در این مسابقات گردید و موفق ترین کشور حاضر در این دوره از المپیک بود. تیم های بریتانیا و استرالیا هر کدام با یک نشان طلا و با فاصله بسیاری نسبت به تیم اول، در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

 

جانی ویسمولر شناگر آمریکایی دارنده سه

مدال طلا در بازی های المپیک ۱۹۲۴ پاریس

 

مطالعه بیشتر ۱  ۲  ۳

 

پانویس

¹Johnny Weissmuller

²Ethel Lackie

³Bill Bachrach

 

 

دوره های پیشین

شنا در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ

شنا در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم

شنا در المپیک ۱۹۰۸ لندن

شنا در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس

شنا در المپیک ۱۹۰۰ پاریس

شنا در المپیک ۱۸۹۶ آتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *