شنا در بازی های المپیک

۱۹۲۰ آنتورپ

این رقابت ها از ۲۲ تا ۲۹ آگوست با ۱۱۶ شرکت کننده از ۱۹ کشور و در ۱۰ ماده در آنتورپ بلژیک، به انجام رسید. ماده ۳۰۰ متر کرال سینه زنان در این دوره به برنامه رقابت ها افزوده گردید.

تیم ایالات متحده آمریکا در این دوره از رقابت ها برای نخستین بار برتری قاطع خود در مسابقات المپیک را به نمایش گذاشت و با کسب ۸ نشان طلا از ۱۰ ماده موجود با فاصله بسیاری نسبت به سایر کشورهای شرکت کننده به عنوان موفق ترین تیم شرکت کننده در شنای المپیک شناخته شد. به نظر وقوع جنگ جهانی اول که بیشترین اثرات زیان بار خود را بر اروپا داشت باعث تعضیف تیم های ورزشی این قاره گردید. کشور آلمان قهرمان دوره گذشته بازی ها نه تنها میزبانی رقابت های المپیک ۱۹۱۶ در برلین را (که برگزار نگردید) از دست داد بلکه بعوان مغلوب جنگ جهانی اول، تا سال ۱۹۲۸ نتوانست در رقابت های المپیک شرکت جوید.

نتایج

در ماده ۱۰۰ متر شنای آزاد، دوک کاهاناموکو از ایالات متحده با زمان یک دقیقه و یک ثانیه و چهار دهم ثانیه، به عنوان نخست دست یافت. وی در المپیک ۱۹۱۲ در استکهلم نیز عنوان قهرمانی همین ماده را از آن خود کرده بود.

در مواد ۴۰۰ و ۱۵۰۰ متر شنای آزاد، نورمن راس از ایالات متحده صاحب دو نشان طلا شد. وی با کسب یک نشان طلای دیگر همراه با تیم ۴ در ۲۰۰ متر شنای آزاد ایالات متحده، بعنوان موفق ترین شناگر مرد این دوره از رقابت ها شناخته شد.

در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت مردان، وارن کیلوها از ایالات متحده بر سکوی نخست ایستاد.

اما در مواد شنای قورباغه (۲۰۰ و ۴۰۰ متر) این شناگر سوئدی، هاکان مالمروت بود که به دو نشان طلا دست یافت. مواد شنای قورباغه در سیطره کشورهای اسکاندیناوی قرار گرفت، بطوریکه ثور هنینگ از کشور سوئد هر دو مدال نقره این مواد را از آن خود نمود و آروو آلتونن شناگر فنلاندی نیز هر دو نشان برنز  را به خود اختصاص داد.

در ماده ۴ در ۲۰۰ متر شنای آزاد تیمی ایالات متحده آمریکا (شامل دیک کاهاناموکو، نورمن راس، پوآ کیلوها و پری مک گیلیوری) به مقام نخست رسید و تیم های استرالیا و بریتانیا به عناوین دوم و سوم دست یافتند.

اما در سه ماده مسابقات بانوان در مواد ۱۰۰ متر و ۳۰۰ متر شنای آزاد اتلدا بلیبتری¹ از ایالات متحده صاحب دو نشان طلا شد و با کسب یک نشان طلای دیگر در ماده ۴ در ۱۰۰ متر شنای آزاد زنان همراه با تیم ایالات متحده، بعنوان موفق ترین بانوی رقابت های المپیک در آنتورپ شناخته شد.

تیم ایالات متحده (شامل اتلدا بلیبتری، ایرنه گست، فرانسس شروث و مارگارت وودبریج) در ماده ۴ در ۱۰۰ متر بانوان بعنوان قهرمانی رسید و تیم هایی از بریتانیا و سوئد به مقام های دوم و سوم دست یافتند.

دوک کاهاناموکو عنوان قهرمانی خود در ۱۰۰ متر شنای آزاد را در آنتورپ تکرار کرد

 

مطالعه بیشتر  ۱   ۲   ۳

پانویس

¹Ethelda Bleibtrey

دوره های پیشین

شنا در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم

شنا در المپیک ۱۹۰۸ لندن

شنا در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس

شنا در المپیک ۱۹۰۰ پاریس

شنا در المپیک ۱۸۹۶ آتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *