شنا در بازی های المپیک

۱۹۰۸ لندن

این دوره از رقابت ها در ۶ ماده و تنها در بخش مردان برگزار گردید. برای نخستین بار و برخلاف دوره های قبل که مسابقات شنا در آب های آزاد انجام می شد، رقابت های این دوره در استخر ۱۰۰ متری صورت گرفت.

در شنای ۱۰۰ متر مردان چارلز دانیلز ستاره شنای آمریکا و دارنده سه نشان طلا از المپیک پیشین، با پیشی گرفتن از رقیب مجار خود زولتان هالمای، با ثبت یک رکورد جدید جهانی به عنوان قهرمانی و نشان طلا دست یافت.

هنری تایلور موفق ترین شناگر این دوره از رقابت ها از کشور بریتانیای کبیر، در مواد ۴۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر شنای آزاد به نشان طلا رسید. وی همچنین در ماده ۴ در ۲۰۰ متر شنای آزاد تیمی نیز همراه با کشورش مقام نخست را از آن خود کرد. در این ماده تیم مجارستان با حضور زولتان هالمای و تیم ایالات متحده با حضور چارلز دانیلز به کسب عناوین دوم و سوم کفایت کردند.

در ماده ۱۰۰ متر کرال پشت آرنو بیبراشتاین از کشور آلمان صاحب مدال طلا گردید. در ماده ۲۰۰ متر شنای قورباغه نیز فردریک هولمان از کشور بریتانیای کبیر به عنوان نخست دست یافت.

در پایان تیم بریتانیای کبیر با کسب ۴ نشان طلا به عنوان بهترین تیم شرکت کننده در این دوره از المپیک که خود میزبانی آن را بر عهده داشت شناخته شد.

 

زولتان هالمای مجارستانی با کسب دو نشان نقره در این دوره از رقابت ها برای سومین المپیک پیاپی موفق به کسب مدال شد.

 

مطالعه بیشتر   ۱  ۲  ۳

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *